Information

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut rhoncus risus mauris, et commodo lectus hendrerit ac. Nam consectetur velit et erat fermentum aliquet. In laoreet, sem sit amet faucibus pulvinar, purus tellus tincidunt ex, vel blandit nibh dui sit amet justo.

Recent Posts

Depolama Şartları

Uzun süre, uygun olmayan şartlarda bekletilen kauçuk elemanlarda fiziksel ve kimyasal bazı değişiklikler görülebilmektedir. Bu değişikliklerin görülmesinde saklama/depolama yapılan bölgedeki oksijen yoğunluğu, güneş ışığı (doğrudan veya yansımış), nem oranı, UV (ultraviyole) ışınlar, ısı ve toz-kir gibi etkenler rol oynamaktadır. Gereken önlemler alındığında ve koşullar oluşturulduğunda kauçuk parçaların ömürleri oldukça fazla olabilmekle birlikte özelliklerini de uzun bir süre koruyabilmektedirler.

Sıcaklık:
Depolama sıcaklığı +5 ile +25ºC arasında olmalıdır. Isıtıcı, radyatör ve güneş ışığı gibi ısı kaynakları ile doğrudan temasta bulundurulmamalıdır.

Nem:
Depoda, ortalama nem değeri %70 olmalı, çok kuru veya çok rutubetli ortamlardan kaçınılmalıdır. Ortamda yoğunlaşma gerçekleşmemelidir.

Işık:
Elastomerik sızdırmazlık elemanları güçlü güneş ışığından ve ultraviyole içerikli güçlü yapay ışıklardan korunmalıdır. Bunun yanında depoda bulunan pencerelerde turuncu veya kırmızı bir kaplama kullanılması da önerilmektedir.

Oksijen ve Ozon:
Ozon, bazı elastomerik sızdırmazlık elemanları için tahrip edici olabildiğinden depoda yüksek voltajlı elektrikli donatımlar, elektrik motorları gibi radyasyon üreten cihazlar bulundurulmamalıdır.
Kauçuk sızdrmazlık elemanları oksijenin yol açtığı tahribata uğramaması için hava geçirmeyen polietilen (PE) malzeme ile paketlenmelidir.

Deformasyon:
Kauçuk sızdırmazlık elemanları, gerilme ve sıkışma gibi deformasyonlara uğramayacakları rahat şartlarda depolanmalıdır.

Metallerle temas:
Bazı kauçuk malzemeler; manganez, demir, bakır ve alaşımları, pirinç ve bileşenleri ile yapılan doğrudan temas sonucunda tahribata uğrayabilirler. Elastomerik sızdırmazlık elemanlarının depolanmasında bu tip metallerle temas kurmamalarına dikkat edilmelidir.