Information

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut rhoncus risus mauris, et commodo lectus hendrerit ac. Nam consectetur velit et erat fermentum aliquet. In laoreet, sem sit amet faucibus pulvinar, purus tellus tincidunt ex, vel blandit nibh dui sit amet justo.

Recent Posts

SIZDIRMAZLIK ELEMANLARI SEÇİMİNDE MONTAJINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Mekanik sızdırmazlık elemanlarında sızdırmazlık düzlemi: dönüş eksenine dik, biri sabit diğeri hareketli olan iki kayma sızdırmazlık elemanının temasından oluşur. Bu kayma sızdırmazlık elemanları bir yay kuvvetiyle bastırılırlar.

Bu elemanlarda başarılı sızdırmazlık; sıcaklık, yağlama, katı parçacık miktarı, ortamın kimyasal yapısı, soğutma, titreşim, basınç değişimi, çalışma aralığı, karşı yüzey kalitesi, eksen kaçıklığı, malzeme gibi etkenlere bağlıdır. Ancak elemanın ömrünü etkileyen en önemli faktör ısı olduğundan, ısıl direncinin çalışma sıcaklığının üzerinde olmasına dikkat etmek gereklidir.

Sızdırmazlık Elemanlarının Montaj yapılmadan önce dikkat edilmesi gereken kurallar;

1)Montajın yapılacağı konumun veya masanın temiz olması gereklidir.

2)Montaja başlamadan önce sızdırmazlık elemanlarının montajlanacağı yerlerin kanal ölçüleri, radyus ve pahları kontrol edilmelidir. Ayrıca bu kanalların yüzey kaliteleri ve temizliğine dikkat edilmelidir.

3)Sızdırmazlık elemanlarının köşelerinde kalabilecek olan çapaklara dikkat edilmelidir.

4)Gres yağıyla yağmalama yapmaktan ziyade sızdırmazlık elamanının malzemesiyle etkileşime girmeyecek bir yağ türü seçilmelidir.

5)Keskin veya sivri köşelere sahip montaj aparatları kullanmaktan kaçınılmalıdır.

6)Sızdırmazlık elemanlarını montaj öncesinde kontrolsüz bir şekilde ısıtmak son derece sakıncalıdır. Sızdırmazlık elemanının fiziksel, mekaniksel veya kimyasal yapısı bozulabilir.