Information

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut rhoncus risus mauris, et commodo lectus hendrerit ac. Nam consectetur velit et erat fermentum aliquet. In laoreet, sem sit amet faucibus pulvinar, purus tellus tincidunt ex, vel blandit nibh dui sit amet justo.

Recent Posts

Sızdırmazlık Elemanlarında Kullanılan Malzemeler

Poliüretan (PU)
Nitril Kauçuk (NBR)
Hidrojene Nitril Kauçuk (H-NBR)
Florokarbon (FKM)
Etilen Propilen Kauçuğu (EPDM)
Silikon (VMQ)
Teflon (PTFE) Plastik (PA ve özel plastikler)

POLİÜRETAN (PU)

Özellikle yüksek basınçlarda çalışabilen sızdırmazlık elemanlarında ve mil sıyırıcılarında kullanılır. Polar solventlere, aromatiklere, fren sıvılarına, asit ve alkalilere karşı zayıf olsa da, mineral yağlara, greslere, alifatik hidrokarbonlara, hava ve ozona karşı oldukça dayanıklıdır. Genel olararak -30°C ve 100°C sıcaklık aralığında kopma, yırtılma ve aşınmaya karşı oldukça dirençlidir.

NİTRİL KAUÇUK (NBR)

Yağlara ve çözücülere karşı dirençlidir. Otomobil endüstrisinde yakıt ve yağ hortumları, conta yapımında, sıvı sızdırmazlığı ile ilgili yerlerde kullanılabilir. hidrolik yağ hortumları taşıyıcı bantlar, yazıcı ruloları, conta türü malzeme yapılır. Nitril guruplarının sayısı artıkça NBR nin özellikleri de iyileşir. Kopma dayanımı ve camsı geçiş sıcaklığı yükselir. Nitril kauçuk tipik olarak -40° C ile 105° C arasındaki sıcaklıklarda kullanılır, aralıklı çalışmalarda 120° C’ye kadar dayanıklıdır.

HİDROJENE NİTRİL KAUÇUK(H-NBR)

Hidrojene nitril kauçuk NBR polimerlerinden türetilmektedir. Bu şekilde hazırlanan malzemelerin ve ürünlerin özellikleri yüksek mekanik güçleri ve aşınmaya karşı daha dirençli, dayanıklı olmalarıdır. Ortam dayanıklılığı Nitril Kauçuk (NBR) gibi -40° C ile 105° C arasındadır. Kullanım sınırı 150° C’dir.

FLOROKARBON (FKM)

Yüksek sıcaklık ve yüksek devir (sürtünme) gerektiren ortamlarda ağır iş makinalarında kullanılır. Solventlere, kimyasallara, deterjanlara karşı dayanıklıdır. Alev almayan bir kauçuktur. Isıya dayanımı -20 derece ile 240 derece arasındadır.

ETİLEN PROPİLEN KAUÇUĞU (EPDM)

Adını ‘’Etilen Propilen Dien Monomer’’in kısaltmasından alan EPDM Kauçuk su geçirmeyen özelliği sayesinde tercih edilmeye başlanmış bir yalıtım malzemesidir. -40 ile +140 dereceye kadar dayanıklıdırlar. Zararlı güneş ışınlarına karşı yüksek direnç gösterir. Yağlara ve çeşitli kimyasallara karşı dayanıklıdırlar. Anti bakteriyel ve geri dönüşümlü bir ürün olması EPDM Kauçuk malzemesini sektörde popüler ürün haline getirmiştir.

SİLİKON (VMQ)

Silikon sentetik bir kauçuktur. Silisyum elementinden bir seri komplex reaksiyonlar sonucu elde edilir. Silikon normal kauçuklardan farklı bir yapıya sahip olduğu için kauçuğun modern ihtiyaçlara yetemediği yerlerde silikon kullanılmaktadır.
Silikon malzeme kullanılan keçeler -50°C ile 232°C sıcaklıklar arasında çalışabilmektedir. Dinamik uygulamalar için önerilen bir malzeme değildir. Sıcak havaya, UV radyasyonuna, motor ve transmisyon yağlarına, hayvan ve bitki gibi organik yağlara ve sıvılara karşı dayanımı yüksektir.

PLASTİK (POLİAMİD – PA)

Başta hidrojen, oksijen ve azot olmak üzere karbonun organik bileşimlerinden mineral, petrol, ahşap gibi doğal maddelerin ısı, basınç ve kimyasal etkilerle polimerizasyon ve kondansasyon şeklinde molekül ve amorf yapılarının değişimi ve yeni bağlar yaratılması sonucu, doğada bulunmayan türler olarak meydana gelmiş, makromoleküler ,organik esaslı maddelere plastik reçine denir. Plastik yapı malzemesini ise , yapıdaki kullanılma isteğine uygun bir şekilde ,ısı altında yumuşak durumda iken basınçla veya iki farklı bileşiğin polimerleşmesi sonucu istenilen şekle sokulup üretimleri gerçekleştirilen, çeşitli plastik reçinelerin farklı özelliklere sahip türleri olarak tanımlamak mümkündür.
Sülfür bazlı yağlar ile çok iyi çalışmaktadır. Ayrıca sıcaklığa, oksijene, güneş ışığına ve ozona karşı dayanıklıdır. Mineral yağlar ile çalıştırılması önerilmez. Çalışma sıcaklığı -20°C ile 150°C arasındadır.

ÖZEL TİP PLASTİKLER

Jetseal ailesi olarak özel plastik malzemelerden de üretim yapmaktayız.
-100°C ile 140°C arasında çalışabilmekte, 75MPa basınca kadar dayanabilmekte, 1.67m/s hızlarda çalışabilmektedir. Düşük maliyeti sayesinde bir çok çeşitte bu hammaddeyle çözüm sunmaktayız.