Information

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut rhoncus risus mauris, et commodo lectus hendrerit ac. Nam consectetur velit et erat fermentum aliquet. In laoreet, sem sit amet faucibus pulvinar, purus tellus tincidunt ex, vel blandit nibh dui sit amet justo.

Recent Posts

O-Ring

O-ringlere ait kalıcı elastisite, o-ringlerin birçok uygulama için popüler bir sızdırmazlık elemanı haline gelmesini sağlamıştır. Doğru kullanıldığında, modern sızdırmazlık teknolojisinin temelini oluşturur ve genelde bu uygulamalarda önerilir.

O-ring kesintisiz bir çemberdir, genelde yapımında elastomer malzeme kullanılmış dairesel kesittedir. Ölçüleri iç çap ve kesit kalınlığı olarak belirtilir.
O-ringler birçok farklı lastik malzemeden, birçok farklı kimyasal bileşikten üretilir. PTFE bazlı O-ringler, ekstrem koşullardaki (termal veya kimyasal) çevreye karşı oldukça dayanıklıdır.

O-ring Statik Uygulamaları:
O-ringlerin sızdırmazlık elemanı olmasını sağlayan şey, yuvasına uygun olarak dizayn edilen kesitinin elastik deformasyon kabiliyetidir. Sızdırılmayan akışkanın basıncı da o-ringleri sıkıştırmaktadır. Elastomer yapısı sayesinde üzerine gelen basınç yükü efektif olarak dağılabilmektedir. Başlıca karakteristik özellikleri şunlardır:
-Geniş basınç ve sıcaklık aralığı
-Hemen hemen tüm sıvılar ve gazlar için uygunluk
-Yer tasarrufu
-Kolay montaj, de-montaj
Pratikte üretilen tüm basınçlara karşı dayanımı vardır. Elastomer o-ringler hidrolik bir akışkan gibi davranır, bundan dolayı asıl soru izin verilen basıncı kesinlikle sızdırmazlık elemanın yuvasının yüksekliği ile ilgilidir. Eğer kesinse uygun malzeme ve dizayn ile üretilmiş destek ringleri ile desteklenmelidir.
Kullanılan malzemeye göre sıcaklık aralığı değişebilir. Bu materyaller sayesinde -130°C ile +320°C arasında geniş bir skala mevcuttur.

O-ring Sertlik Seçimi:
O-ringlerin sertliği 50-90 Shore A arasındadır. Düşükten yükseğe doğru gidildikçe sertlik artar. Genelde elastomerler için kullanılan optimum 70 +/- 5 Shore A sertlik derecesidir. Ortalama sertlikte kullanılan o-ringler, pürüzlü veya sert yüzeylerle temas, gazlar, düşük sıcaklıklar ve düşük sıkıştırma kuvveti içeren uygulamalara karşı yüksek elsatisite, kolay sıkıştırılabilirlik ve daha fazla sızdırmazlık özelliği taşır. 80-90 Shore A sertliği, dinamik uygulamalar için idealdir, bununla birlikte düşük sürtünme kuvveti vardır.

O-ring boyut seçimi:

İç çap (I.D) ve kalınlık (d) olarak anılır. Çap büyüdükçe, et kalınlığı artış göstermektedir.

O-ring montajı:

O-ring montajı için pahlanmış ya da yuvarlatılmış alanlar gerekmektedir. Keskin kenarlara, diş açılmış yerlere, köşeli deliklere, kama yataklarına, sert veya pürüzlü yüzeylere doğru kesinlikle itilmemelidir. Eğer kullanılacak alanlar bunlar gibi ise kesinlikle bu noktalar kaplanmalıdır. Montajlama sırasında o-ringler çevrilmemelidir ve herhangi bir dairesel harekete maruz kalmamalıdır.

Pnömatik uygulamalarda o-ringler, düşük sürtünme ve uzun çalışma ömrüyle sabitlenmemiş bir şekilde de monte edilebilir. Monte edilen o-ringin dış çapı önemsiz bir sıkışma ile mükemmel bir sızdırmazlık sağlar. Bundan dolayı o-ringin dış çapı, silindirdeki kanalın çapına eşit veya maksimum %3 fazlası seçilmelidir. Sistem basıncı, bu önemsiz sıkışmayı arttırır ve o-ring ile silindir arasını daha fazla kapattığından sızdırmazlık etkisini yükseltir.

O-ring Dinamik Uygulamaları:
Düşük stres koşullarındaki uygulamalarda (düşük sıcaklık, düşük basınç vb.) O-ringleri kullanmak mümkündür. Yağlamak temel gereksinimidir. O-ringlerin sızdırmazlık elemanı olmasını sağlayan şey, yuvasına uygun olarak dizayn edilen kesitinin elastik deformasyonudur. Sızdırılmayan akışkanın basıncı da o-ringleri sıkıştırmaktadır. Elastomer yapısı sayesinde üzerine gelen basınç yükü efektif olarak dağılabilmektedir. Başlıca karakteristik özellikleri şunlardır:

-Geniş basınç ve sıcaklık aralığı
-Hemen hemen tüm sıvılar ve gazlar için uygunluk
-Yer tasarrufu
-Kolay montaj, de-montaj

Doğrusal olarak 5MPa basınca kadar dayanımı vardır. Daha yüksek basınçlarda destek ringleri ile kullanımı önerilir.
Yağlama ve/veya kaplamalı olanlarda kısa dairesel ve doğrusal hareket vardır. 0,5m/s hıza kadar dönme ve doğrusal hızı vardır.
Kullanılan malzemeye göre sıcaklık aralığı değişebilir. Bu materyaller sayesinde -130°C ile +320°C arasında geniş bir skala mevcuttur.
70+/-5 Shore A sertliği, birçok elastomer için optimum mekanik özelliktir. Düşük sürtünme kuvveti
sayesinde 80-90 Shore A sertliği dinamik uygulamalar için idealdir.